Regratove pomladne okusne solate, bogate z vitamini A, C, D in B kompleksom ter z minerali, kot so cink, železo in kalij, ki jih največkrat uživamo pri nas, so samo ena od vrst zdravih jedi, ki delujejo krepilno in očiščevalno na celotni organizem. Regrat ni samo solata, temveč je tudi vsestranska zdravilna rastlina s širokim spektrom delovanja, kot verjamejo v ljudski medicini.
Najbolj zdravilna je regratova korenina, ki jo izkopljemo pred cvetenjem regrata ali jeseni in jo nepoškodovano sušimo vedno v senci. Navadni regrat sodi med radičevke in je bogat vir vitaminov in mineralov, ki krepijo organizem. Uporabljamo lahko sveže in posušene korenine, liste in cvetove, vendar moramo paziti, da jih čim manj poškodujemo, da ne povzročimo iztekanja belega mlečka, taraksakozida.
Regratov sveži sok lahko pripravimo na pomlad tako, da naberemo sveže in zdrave regratove liste in pri tem pazimo, da jih pobiramo na rastišču, ki ni umazano oziroma obdelano z umetnimi gnojili. Tri pesti zdravih in svežih regratovih listov prelijemo s 0,5 ml vode in jih v mešalniku dobro zmeljemo, sok filtriramo in shranimo v hladilniku. Sok pripravljamo dnevno.
Čaji naj bi zmanjševali revmatične težave in pomagali uravnavati krvni sladkor oziroma regratovi pripravki naj bi ugodno vplivali tudi na diabetes.
Več o regratu najdete tukaj: http://www.bodieko.si/regrat-kot-zivilo-in-zdravilo