četrtek, 27. december 2012

Za dobro prebavo in proti prehladu


Ingver po svetu sodi med zelo pomembna zdravilna zelišča, v tradicionalni kitajski medicini mu pa pripisujejo celo nadnaravno moč. V nekaterih državah je ingver priznan kot zdravilo.

Ta ostra začimba je vsepovsod po svetu že tisočletja priljubljena kot zdravilo za prebavne motnje, od blagih neprijetnostih in vetrov do slabosti s siljenjem na bruhanje in bruhanjem. Uporabljajo ga tudi za lajšanje prehladov in artritisa. Sodobne raziskave ingverjevih zdravilnih sestavin potrjujejo njihovo učinkovitost.

  • Ingver je pri preprečevanju slabosti prav tako učinkovit kot običajna zdravila, ne more pa ublažiti slabosti, ki je že nastopila. Najmočneje učinkuje v prebavilih, kjer pospeši izločanje prebavnih sokov in nevtralizira želodčno kislino. Ingverjevo učinkovanje proti slabosti je uporabno za zmanjševanje omotičnosti, pogoste težave starejših bolnikov in lajšanje slabosti v nosečnosti. 
  • Pomaga tudi pri morski bolezni. V danski raziskavi je skupina pomorskih kadetov dobivala po gram ingverja v prahu na dan. Člane te skupine je veliko bolj poredko oblil znoj in so manjkrat bruhali kot drugi kadeti, ki so dobivali le navidezno zdravilo (placebo).
  • Raziskava na ženskah, pri katerih so opravili laparoskopijo ali ginekološko operacijo, je pokazala, da je zaužitje grama ingverja v prahu pred operacijo bistveno zmanjšalo pooperativno slabost in bruhanje. To dvoje je namreč pogosta posledica anestetikov in drugih zdravil, ki jih uporabljajo med operacijo. Ingver očitno lahko prežene tudi slabost kot posledico kemoterapije, vendar pa priporočajo, da ga zaužijete s hrano in tako čim bolj zmanjšate razdraženost želodca.
  • Ingver je že leta temelj ljudskega zdravilstva, v prvi vrsti kot pospeševalec prebave, ki lahko pomiri razdražen želodec. Spodbuja izločanje žolča in odpravlja črevesne krče ter napihnjenost.
  • Izsledki raziskav kažejo, da ingver učinkovito zavre nastajanje krvnih strdkov, celo bolj kot česen ali čebula. Krvni strdki lahko zamašijo žilo in tako povzročijo možgansko kap ali srčni napad.
  • Ingver pomaga pri prehladu in kašlju, ker greje in spodbuja krvni obtok, zato se telo lažje znebi sluzi
  • Izsledki raziskave, objavljeni leta 2000 v reviji Journal of Nutrition, potrjujejo, da ingverjev izvleček znižuje raven holesterola v krvi in zavira oksidacijo lipoproteinov nizke gostote (holesterola LDL). To pa pomeni, da bi lahko ingver pomagal pri preprečevanju nastanka ateroskleroze in srčnih boleznih.
  • Ingver lahko olajša revmatske bolečine, otrdelost in zatekanje. Danska raziskava iz leta 1992 pritrjuje tradicionalni ajurvedski uporabi ingverja pri zdravljenju revmatizma in artritisa. Pri taki uporabi ni bilo stranskih učinkov. Ingver deluje tako, da zavre snovi, ki povzročajo vnetje.
  • Ingverju pripisujejo tudi protirakavo delovanje, in to predvsem kot močnemu antioksidantu.
  • Ingver je uporaben tudi pri sladkorni bolezni, ker bi naj zniževal raven krvnega sladkorja.
  • Ljudska medicina ingver priporoča za krepitev telesa. Ker spodbuja tek, je lahko v pomoč vsem , ki jim primanjkuje moči in so podhranjeni.
Več o ingverju najdete tukaj: http://www.bodieko.si/ingver

sreda, 19. september 2012

torek, 4. september 2012

Kostanjeva torta

Kdo nima rad kostanjeve torte? Jaz kostanj obožujem!


Sestavine:


  • 80 g masla
  • 200 g sladkorja
  • 8 jajc
  • 150 g kostanjevega pireja
  • 80 g zmletih mandljev
  • 80 g moke
  • 500 ml smetane
  • 150 g kostanjevega pireja
  • 100 g čokolade za kuhanje
  • 60 g masla

Priprava: maslo s sladkorjem dobro spenimo in počasi dodajamo rumenjake. Med stalnim mešanjem dodamo kostanjev pire, mandlje, sneg iz osmih beljakov in moko. Pripravljeno maso damo v model za torte, ki ga obložimo s papirjem za peko. Maso spečemo, ohladimo in prerežemo na dve polovici.
Sladko smetano stolčemo, dodamo kostanjev pire, dobro premešamo in s to kremo namažemo prvi del torte, ki ga pokrijemo z drugo polovico.
Čokolado in maslo na majhnem ognju razpustimo ter prelijemo torto. Torto damo za nekaj časa v hladilnik, da se strdi, nato ponudimo.
Opozorilo: okusna torta je tudi zelo kalorična, zato z njo ne pretiravajmo!

petek, 3. avgust 2012

Čistilo, ki škoduje


Trikloroetilen je kemikalija, ki se uporablja kot sredstvo za razmaščevanje kovin ali kot čistilo v kemičnih čistilnicah. Velja za rakotvorno spojino in je pomemben onesnaževalec voda. 

Najnovejše znanstvene ugotovitve ga povezujejo tudi z visokim tveganjem za pojav Parkinsonove bolezni. To so pokazale študije na 99 parih dvojčkov, ki zaradi velike genske podobnosti veljajo za idealne za oceno okoljskih dejavnikov tveganja. Dvojčki, ki so bili izpostavljeni trikloretilenu, so delali v avtomobilski industriji in v kemičnih čistilnicah ter so imeli več kot petkrat večjo možnost, da zbolijo za Parkinonovo boleznijo kot njihovi sorojenci, ki niso bili v stiku s to kemikalijo. Vsi dvojčki so bili moški, Parkinsonovo bolezen pa je imel ob začetku študije en dvojček.

Zeliščna zdravila so lahko tudi usodna


Avstralski forenzični patologi uporabnike zeliščnih zdravil opozarjajo, naj z uporabo le-teh ne pretiravajo. Obstaja zmotno prepričanje, da so zeliščni pripravki varnejši kot farmacevtska zdravila, svarijo. 


Vendar veliko zdravilnih rastlin v prodaji lahko vsebuje arzen, živo srebro in svinec, ki lahko v velikih koncentracijah povzročijo hude bolezni, poslabšajo obstoječe zdravstvene težave ali celo vodijo v smrt. Med možnimi stranskimi učinki so na primer odpoved jeter, ledvic in srca, motnje gibanja, mišična šibkost in epileptični krči. Do usodnih posledic pride lahko tudi ob sočasnem uživanju nekaterih zeliščnih zdravil in zdravil na recept. 

S posledicami takšne kombinacije povezujejo na primer Cushingov sindrom. Bolniki svojemu zdravniku pogosto ne povedo, da jemljejo naravna zdravila, ki so večinoma na voljo brez recepta. Znano je, da šentjanževka zmanjša učinkovitost varfarina ter povzroča vmesne krvavitve pri ženskah, ki jemljejo kontracepcijske tablete. Tudi ginko in česen lahko povečata tveganje krvavitev, če ju uživamo hkrati z zdravili proti strjevanju krvi. Olji boreča in svetlina znižujeta prag napadov pri epileptikih. Analiza 251 azijskih zeliščnih pripravkov je v 36 ugotovila prisotnost arzena, v 35 je potrdila živo srebro in v 24 svinec.

Inzulin uravnava sam sebe


Pri sladkorni bolezni tipa 2, katere pogostnost zaskrbljujoče narašča, hormon inzulin ne deluje dovolj učinkovito, da bi znižal koncentracijo krvnega sladkorja, bolnik pa ga tudi ne proizvaja dovolj. 
Ti dve stanji se običajno obravnavata ločeno, vendar iz centra za raziskave sladkorne bolezni Joslin prihajajo vesti, da sta med seboj tesno povezani. Poročajo o presenetljivem odkritju: inzulin je na modelu miši pozitivno uravnaval lastno proizvodnjo. To odkritje postavlja na glavo uveljavljeno prepričanje, da inzulin pri človeku zavira in ne spodbuja delovanje celic beta, ki ga proizvajajo, čeprav miši in človeka seveda ne moremo enačiti. Vendar so enako potrdili tudi nadaljnji preskusi na skupini človeških prostovoljcev. Vsem so najprej izmerili stopnjo izločanja inzulina v normalnih okoliščinah, nato pa so pod skrbnim nadzorom intravensko hkrati prejeli analog inzulina in glukoze. Po povečevanju količine glukoze so opazili, da je proizvodnja inzulina narasla v primerih, ko so v krvi že bile prisotne visoke koncentracije tega hormona. Uporabili so teste, ki so razločevali med analognim inzulinom ter tistim, ki ga proizvaja telo. Ko uživamo ogljikove hidrate, se le-ti razgradijo v sladkorje in te izločeni inzulin pošilja v telesne celice, ki jih porabijo kot gorivo. Sladkor je glavni signal, ki beta-celicam v trebušni slinavki pove, naj povečajo proizvodnjo inzulina. Pri osebah s sladkorno boleznijo tipa 2 je ta proces moten. 

sobota, 14. julij 2012

Spregledana možganska bolezen


Hereditarna difuzna levkoencefalopatija s sferoidi (HDLS) velja za zelo redko bolezensko spremembo bele možganovine, ki je za bolnika usodna. Raziskovalci s klinike Mayo so našli gen, ki naj bi bil odgovoren za to uničujočo bolezen, in prepoznali 14 njegovih različnih mutacij. Oseba, ki ta gen podeduje (gre za CSF1R), vedno razvije to bolezen. Raziskovalci menijo, da naj bi bila bolezen precej pogostejša, kot so domnevali do sedaj.

Ker so njeni simptomi tako raznoliki, zajemajo na primer vedenjske in osebnostne spremembe do epileptičnih krčev in težav z gibanjem, so prizadetim osebam pogosto zmotno pripisali shizofrenijo, epilepsijo, demenco, Parkinsonovo bolezen, multiplo sklerozo ali možgansko kap in jih zdravili z zdravili, ki so povzročala obilo stranskih učinkov. Beljakovina CSF1R je pomemben receptor v možganih in je prisotna predvsem v imunskih celicah možganov – mikroglijah.

Raziskovalci so v raziskavi preučili vzorce DNK 14 družin, v katerih je imel bolezen vsaj en član, in jih primerjali z vzorci več kot 2.000 zdravih oseb. K izvedbi raziskave jih je spodbudil primer mlade ženske, ki so jih postavili diagnozo HDLS. Izkazalo se je, da so imeli to bolezen prav vsi njeni sorodniki. Pri enemu od njih, ki naj bi domnevno umrl zaradi multiple skleroze, so diagnozo postavili pri obdukciji.

petek, 13. julij 2012

Kako preživeti srčni infarkt


Hitro ukrepanje je glavno orožje pri srčnem infarktu. Zdravila, ki topijo krvne strdke, in ostala zdravila, ki odpirajo arterije, lahko ustavijo srčni infarkt. Preprečijo ali omejijo poškodbo srčne mišice, a jih moramo uporabiti čim prej po pričetku simptomov. Prej kot jih uporabimo, večje so možnosti za preživetje in popolno okrevanje. Idealno je ukrepanje v času ene ure od pričetka simptomov.

sreda, 11. julij 2012

Pomirjajoči hmelj in nespečnost


Ljudje, ki jim nespečnost in živčna razdraženost delata še posebej hude preglavice, naj si nabavijo ali sami izdelajo aromatične hmeljeve blazinice. V postelji naj jih imajo tudi otroci, ki težko zaspijo. Blazinico si pripravimo tako, da dve do tri pesti posušenega hmelja damo v bombažno ali platneno vrečko in jo položimo pod vzglavnik. Lahko si pripravimo tudi mešanico hmelja, melise, sivke, šentjanževke in baldrijana.


Pri uživanju hmelja moramo vedeti, da so nekateri ljudje lahko alergični na pripravke, ki vsebujejo hmelj in da le-ta lahko vpliva tudi na delovanje kontracepcijskih tablet. Hmelj ni primeren za ljudi, ki se nagibajo k depresiji, niti se ga ne priporoča med nosečnostjo, saj lahko povzroči krčenje maternice. Doječe matere pa naj jemljejo le majhne odmerke kakršnegakoli hmeljevega pripravka.

petek, 6. julij 2012

Paradižnik - sadež ljubezni


Paradižnik je sadež, ki vsebuje koristne prehranske snovi in antioksidante, kot je na primer likopen, vitamine in pa kalij. Nekateri mupravijo tudi  rajsko jabolko. Paradižnik spada v družno razhudnikovk, njegov izvirni dom pa je Južna Amerika, Peru in Ekvador.

Paradižnik na vrtu moramo redno zalivati in ga zastirati z ostanki rastlin ali travnato slamo, lahko pa tudi s folijo, saj tako potrebuje manj vode, ker tla ostanejo dalj časa vlažna. Paradižnik redno privezujemo ob oporne palice z vrvicami.

Paradižnik je zelo zdrav, saj zmanjšuje tveganje za nastanek srčno-žilnih bolezni, raka na prostati, dojkah, materničnem vratu, mehurju, prebavilih in pljučih. V raziskavi, ki je trajala zadnjih 55 let so ugotovili, da če se na dan zaužijemo več kot 25 miligramov likopena, ki ga paradižnik vsebuje, le-ta zniža slabi holesterol za kar 10%, kar ni zanemarljiva vrednost.

Maca prežene ženske težave


Maca je dobila ime po prvem možu, ji jo je opisal in ji dal ime Gerhard Walpers daljnega leta 1843. Razmere za gojenje mace, in oblika listov in korenin so na hitro podobne repi, s katero je maca v sorodu.

Vrste mace se razlikujemo po velikosti in tudi obliki korenine. Korenine so lahko trikotne oblike, nekatere so sploščene ali okrogle ali celo pravokotne. Barva korenine je lahko zlata, kremno rumena, rdeče vijolična, ali celo modra, črna in zelena. Kot po barvah pa se razlikujejo med seboj tudi po učinkih in lastnostih.



Korenina zlatorumene ali krem barve je najbolj razširjena različica mace in priljubljena v Peruju, to pa vse zaradi svoje velikosti in dobrega nekoliko sladkega okusa. Modra in črna maca ima najvišjo energijsko vredonost, vendar pa ima grenak okus. Rdeča maca se trenutno vse bolj uveljavlja, saj so raziskave pokazale, da zmanjšuje velikost prostate pri podganah. Poleg uravnavanja hormonov ima maca iz peruja še neštetp drugih zdravilnih lastnosti.

Maca-o se že od začetka po tradiciji domačinov goji na nadmorski višini 4,100-4,500 metrov. Maca dobro uspeva le v hladnem podnebju in ne boste verjeli, na revnih tleh, kjer praktično ne raste nobena druga vrtnina ali celo rastlina. Pridelava mace v Peruju je iz ekološkega kmetijstva, saj na taki nadmorski višini živi le malo potencialnih škodljivcev, ki pa jim maca ne diši preveč. Njive mace gnojijo z ovčjim gnojem in gnojem alpak, kolobarjenje pa lahko traja tudi do nekaj let, saj so razmere in tle izredno nerodovitna. Pred predelavo v razne prehrambene izdelke korenine mace posušijo.

Polja so po večini gojena z gnojem ovc in alpak in morajo pogosto počivati nekal let, da se lahko obnovijo hranila v tleh. Hektarski donos je približno 5 ton. Za nadaljno predelavo korenine ponavadi posušijo, tako da je končna masa približno 1,5 tone. Čeprav maco gojijo tudi drugod, še ni raziskano, če razvije enake (količine) aktivnih sestavin/-e, kot andska.